Život sa hiv-om

Putovanje sa
HIV-om.

Zašto moram poduzeti mjere opreza pri putovanju u inostranstvo?

Putovanje van Crne Gore može da zahtjeva posebne mjere opreza za osobe s HIV -om. Na primjer, putovanja u neke zemlje u razvoju mogu povećati rizik od dobijanja oportunističke infekcije. Oportunistička infekcija (lat. - opportunitas) je infekcija uzrokovana patogenima koji obično ne uzrokuju bolesti, ako je imunski sistem zdrav. Ugroženi imunski sistem, dakle, predstavlja pogodnu priliku za infekciju datim patogenom. Za neka odredišta možda će vam trebati određene vakcine. Vaš ljekar može predložiti vakcinaciju, a epidemiolog u HES (higijesnsko epidemiološka sluzba Domova zdravlja širom Crne Gore i Odeljenje za imunizacije Instituta za javno zdravlje, može kroz razgovor sa vama uz preporuke infektologa predložiti najbolju opciju za Vašu sigurnu vakcinaciju. •

Prije putovanja

Razgovarajte sa svojim ljekarom najmanje 4 do 6 nedelja prije putovanja.Nabavite količinu ljekova koja vam je potrebna za to vrijeme. Uzmite izvještaj ljekara (sa imenima ljekova koje nosite) sa sobom kako Vam ne bi pravili probleme na graničnim prelazima. Vaši ljekovi su vaša svojina i služe za ličnu upotrebu, tako da možete bezbrižno putovati i nositi svoju terapiju u Vašem ručnom prtljagu.

Razgovarajte o lijekovima, poput antibiotika za liječenje proliva putnika, i vakcinama koja vam mogu zatrebati.

Saznajte više o zdravstvenim rizicima na mjestima koja planirate posjetiti.

Saznajte o posebnim mjerama koje morate preduzeti da biste ostali zdravi.

Skupite imena klinika u području koje planirate posjetiti.

Saznajte više o svom osiguranju i pobrinite se da imate bar putničko osiguranje (link sa adresom lovcen, sava, unika osiguranja) i pregledajte svoje zdravstveno osiguranje kako biste vidjeli kakvo pokriće putovanja nudi.Uzmite dokaz o osiguranju. Kopirajte ili skenirajte svoja pravila i pošaljite sliku na adresu e -pošte kojoj možete pristupiti tokom putovanja. Ostavite kopiju osiguranja kod kuće i recite prijateljima ili porodici gdje ste je ostavili.Razmislite o kuovini dodatnog putnog osiguranja ako vaše osiguranje ne pokriva hitni prevoz do zdravstvene ustanove ili troškove njege koja se prima u drugim zemljama.

Saznajte više o svom odredištu. Raspitajte se da li postoje neka pravila za ulazak u zemlju što se tiče testiranja na HIV. Kratka putovanja do 90 dana ne zahtijevaju test na HIV nigdje u svijetu. Raspitajte se u ambasadama tih zemalja jer procedure mogu da se mijenjaju i uvode različito od zemlje do zemlje, što je bilo često tokom Covid 19 infekcije.

Što se tiče pravila putovanja i ulaska u zemlje u vrijeme pandemije COVID 19, pregledajte sajtove ambasada zemalja u koje putujete i provjerite dobro koji su zahtjevi i preporuke. Vakcinišete se vakcinom protiv Covid 19 infekcije. Ako planirate odlazak u zemlje EU zbog „green passa“ koji se izdaje samo osobama vakcinisanim vakcinama koje se priznaju u EU ( Pfizer, Moderna, AstraZeneca, i Johnson&Johnson) preporukaje uraditi vakcinaciju i revakcinaciju minimum mjesec dana prije putovanja (prva doza i revakcinacija nakon 21 dan).

Držite se sigurnih navika u ishrani i piću.Hrana i voda u nekim zemljama u razvoju mogu sadržavati mikroorganizme koji bi vas mogli razboljeti. Jedite samo termički obrađenu hranu. Pijte flaširanu vodu ili piće, toplu kafu ili čaj, vino, pivo ili druga alkoholna pića. Izbjegavajte sirovo voće ili povrće koje sami ne gulite. Izbjegavajte jesti sirove ili nedovoljno kuvane plodove mora, meso ili nepasterizovane mliječne proizvode. Raspitajte se da li je voda iz česme za piće (u velikom broju zemalja nije i ako jeste u hotelima je tehnička voda koja nije za piće).

Uzimajte sve lijekove prema rasporedu, a ukoliko putujete u neku zemlju koja se nalazi u drugoj vremenskoj zoni, postarajte se da poštujete vremenski interval između doza.

Preduzmite iste mjere opreza koje preduzimate kod kuće kako biste spriječili prenos HIV -a na druge.

Izbjegavajte direktan kontakt sa životinjskim otpadom. Životinjski otpad (stolica) u tlu može biti štetan za osobe s HIV -om. Zato nosite cipele kako biste se zaštitili od direktnog kontakta sa životinjskim otpadom.Koristite peškire kako biste se zaštitili od životinjskog otpada dok ležite na plaži ili u parkovima.Operite ruke sapunom i vodom nakon fizičkog kontakta sa životinjama. Kad se vratite sa putovanja, obratite se svom ljekaru kako biste razgovarali o tome trebate li se testirati na određene bolesti